Fundusze europejskie

 

Firma ASAP SOLUTION Sp. z o.o. zrealizowała projekt pn. Wsparcie procesów badawczo-rozwojowych w ASAP SOLUTION Sp. z o.o. poprzez zakup infrastruktury B+R oraz aparatury naukowo-badawczej celem wprowadzenia do oferty Firmy nowych produktów i usług, współfinansowany ze środków UE, tj. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

W wyniku realizacji projektu Spółka zakupiła infrastrukturę B+R, która w okresie trwałości projektu pozwoliła jej na przeprowadzenie zaplanowanych w Agendzie Badawczej prac B+R w obszarze opracowania i rozwinięcia technologii gięcia rur wysokociśnieniowych wraz z ich spawaniem oraz badaniem w zakresie powstawania mikropęknięć na skutek gięcia rur.

W wyniku zakończonych prac badawczo-rozwojowych wdrożono opracowaną przez Spółkę precyzyjną technologię gięcia rur wysokociśnieniowych (przy wykorzystaniu minimalnego promienia gięcia) wraz z ich spawaniem (przy wykorzystaniu minimalnej ilości spawów). Wyniki prac B+R pozwoliły Spółce na rozpoczęcie wytwarzania udoskonalonych produktów tj. optymalnie wygiętych rur do instalacji wysokociśnieniowych pozbawionych spawów lub z minimalną ilością spawów, przebadanych aparatem rentgenowskim w zakresie mikropęknięć.

Opracowana przez Spółkę technologia/parametry procesu gięcia i spawania w odniesieniu przede wszystkim do ww. rur wysokociśnieniowych pozwoliła na zmniejszenie liczby spawów jak również poprawę ciągłość wewnętrznych powierzchni spawanych. Powyższe pozwala na obniżenie kosztów produkcji w odniesieniu do elementów systemów chłodniczych w których ww. rury i technologia znajdują zastosowanie, poprawę wytrzymałości spawanych odcinków rur i rurek (mniejsza liczba spawów wpływa na poprawę pewności działania układu systemów chłodniczych) oraz  zmniejszenie oporów przepływu w spawanych rurach.    Ponadto opracowane parametry procesowe gięcia i spawania rur i rurek wysokociśnieniowych umożliwiają kompensację naprężeń występujących w elementach rurociągu agregatów chłodniczych powstałych przy zmianach temperatury i ciśnienia panujących w układzie.

Spółka wdrożyła zatem efekty prac B+R do własnej działalności przedsiębiorstwa i skomercjalizowała efekty prac B+R poprzez rozszerzenie dotychczasowej oferty sprzedażowej o nowy rodzaj usług (w postaci gięcia i spawania/fazowania do spawania rur i rurek wysokociśnieniowych oraz prętów mających zastosowanie m.in. w urządzeniach chłodniczych, wraz z możliwością ich przebadania pod względem jakości aparatem rentgenowskim) oraz produktów (w postaci m.in. elementów rurociągu agregatów chłodniczych na CO2).

Spółka w okresie trwałości utrzymała utworzone w wyniku realizacji projektu nowe miejsca pracy.

 

Wartość projektu: 3 166 635,00 PLN

Dofinansowanie projektu z UE: 1 415 150,00 PLN